Ryoko Tani

ryoko tani 2Ryoko Tani (dawniej Tamura) to „Birgit Fischer judo”. Jej pasmo olimpijskich sukcesów ciągnie się odkąd judo kobiet zostało wprowadzone do programu letnich igrzysk.

Urodzona w 1975 r. w Fukuoce, zakwalifikowała się na swoje pierwsze igrzyska w wieku zaledwie 17 lat. Dziś jest dwa razy starsza i nadal nie myśli o sportowej emeryturze. Podczas turnieju olimpijskiego najniższej kategorii wagowej -48kg w Barcelonie dopiero w finale uległa dużo bardziej doświadczonej reprezentantce Francji o swojsko brzmiącym nazwisku Nowak. Od tego sukcesu przylgnął do niej przydomek Yawara! od popularnej wówczas bohaterki komiksu manga, do której była łudząco podobna. Sympatyczne przezwisko towarzyszyło jej nawet, gdy stała się dorosłą kobietą. Fakt ten nie był obojętny dla promocji komiksu…

ryoko tani 1Scenariusz z Hiszpanii powtórzył się na macie w Atlancie. Tani musiała w finałowym pojedynku uznać wyższość młodziutkiej reprezentantki Korei Północnej Sun Hui Kye. Warto nadmienić, że owa zawodniczka od czasu tych pamiętnych Igrzysk stale się rozrasta, co nie przeszkadza jej w osiąganiu kolejnych świetnych wyników na arenie międzynarodowej. W Sydney wywalczyła brąz w wadze -52kg, zaś w Atenach – srebro w -57kg. W Pekinie poległa, prawdopodobnie przez to, że zamiast startować w kategorii -63kg, zrzuciła wagę do -57kg… Wracając do Ryoko Tani, na swoje wymarzone złoto olimpijskie musiała poczekać kolejne cztery lata. W Sydney startowała, mając już na koncie cztery kolejne złota mistrzostw świata (wywalczone w latach ’93 – ’99). Tym razem zwyciężyła w spektakularny sposób, rzucając Rosjankę Lioubov Brouletova na ippon już w pierwszej minucie walki. Lata 1993 – 2008 to okres absolutnej dominacji tej zawodniczki w kategorii -48kg (z małym potknięciem w finale IO w Atlancie). W igrzyskach w Pekinie była murowaną kandydatką do złotego medalu. Niespodziewanie uległa w półfinale późniejszej mistrzyni Rumunce Alinie Dumitru, ostatecznie plasując się na trzeciej pozycji. To był jej piąty medal olimpijski. Doliczając do tego osiem medali MŚ (w tym 7 ostatnich z najcenniejszego kruszcu), i pojedyncze medale uniwersjady, mistrzostw Azji i igrzysk azjatyckich, otrzymujemy imponujący dorobek 16 krążków z międzynarodowych imprez mistrzowskich.