Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro 2016

Klęska Polaków na Igrzyskach w Rio. Reprezentanci wracają bez miejsca punktowanego

W piątek 12 sierpnia dobiegła rywalizacja judoków na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Na matach w największym brazylijskim mieście nie obyło się bez niespodzianek. Po medale sięgali zawodnicy, których nikt się nie spodziewał, a faworyci przegrywali swoje pierwsze walki. Turniej na Igrzyskach to ogromny stres i emocje, dlatego co 4 lata oglądamy niespodzianki. Największym zaskoczeniem niewątpliwie było zwycięstwo Włocha Fabio Basile w kategorii wagowej do 66 kg. W tej samej kategorii już w pierwszej rundzie odpadli rozstawieni Georgii Zantaraia, Mikhail Pulyaev i Golan Polack.

 

Kwalifikację medalową łączną wygrali Japończycy, którzy zdobyli 3 złote, 1 srebrny i aż 8 brązowych medali! Drugie miejsce zajęli Francuzi, a trzecie Rosjanie. Pozytywnie zaskoczyli Włosi, którzy zdobyli złoty i srebrny medal, odpowiednio Fabio Basile i Odette Giuffrida. Negatywnie zaś reprezentanci Korei Południowej, których apetyt na pewno był większy niż zdobyte dwa srebra i brąz.

 

Polacy wracają z Rio bez punktowanego miejsca. Medal byłby niespodzianką ale wielu liczyło na więsze emocje i obecność w bloku finałowym. Niestety tak się nie stało, a reprezentanci Polski wygrali łącznie 3 walki. Do medalu, w przypadku losowań Polaków, potrzebne były co najmniej 4.

 

Wyniki Polaków

 

Arleta Podolak (-57 kg)
Przegrana z Chen-Ling Lien (Tajpej) w dogrywce przez trzymanie na ippon. Rywalka zajęła finalnie V-te miejsce.

 

Katarzyna Kłys (-70 kg)
Wygrana z Gulnoza Matniyazova (Uzbekistan) na kary 1-2 i przegrana z Marią Bernabeu (Hiszpania) 1-0 w karach. Hiszpanka zajęła V-te miejsce.

 

Daria Pogorzelec (-78 kg)
Wygrana z Hortence Vanessa Mballa Atangana (Kamerun) na 3 kary i przegrana z Luise Malzahn (Niemcy) na kary 2-1. Niemka zajęła V-te miejsce.

 

Maciej Sarnacki (+100 kg)
Zwycięstwo przed czasem na kary z Islandczykiem Thormodurem Jonssonem (Islandia) na kary 4-2 i przegrana z Orem Sassonem (Izrael) na waza-ari. Reprezentant Izraela zajął III miejsce.

 

Losowania i wyniki

 

Dziś też rozpoczyna się obóz kadr Polskiego Związku Judo. Wielu młodych sportowców obecnych na zgrupowaniu marzy o występie w Tokyo za 4 lata i zakończeniu złej passy biało czerwonych judoków na Igrzyskach. Kibicujemy młodzieży i liczymy, że tak właśnie się stanie.