Uniwersjada Kazań 7-11 lipca 2013

Letnia Uniwersjada – Kazań 2013 w pigułce

Uniwersjada w Kazaniu 2013

Wyniki i losowanie na żywo LINK

 

Program Uniwersjady 2013  LINK

 

Oficjalna strona Uniwersjady 2013 LINK 

 

Skład reprezentacji Polski w judo na Uniwersjadę w Kazaniu 7-11 lipca 2013  LINK

 

Wyniki reprezentacji judo na Uniwersjadzie 2011 – Shenzhen (Chiny):

– 52 kg Zuzanna Pawlikowska – złoty medal
+ 100 kg Maciej Sarnacki – srebrny medal
-73 kg kg Piotr Kurkiewicz – brązowy medal
drużynowo – medal brązowy (Polska w składzie: Joanna Jaworska, Agata Ozdoba, Zuzanna Pawlikowska, Agata Perenc, Katarzyna Furmanek)

Letnia Universiada w Kazaniu 2013 judo

Czym jest Uniwersjada?

Uniwersjada – międzynarodowe multidyscyplinarne zawody sportowe organizowane co dwa lata w cyklu letnim i zimowym zawsze pomiędzy letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi. W zawodach uczestniczą reprezentacje krajów skupionych w Międzynarodowej Federacji Sportu Akademickiego.
fisu Międzynarodowej Federacji Sportu Uniwersyteckiego

Fédération Internationale du Sport Universitaire, FISU (pl. Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego) – organizacja międzynarodowa założona w 1949. Siedziba FISU znajduje się w belgijskim mieście Leuven. Zrzesza ponad 100 związków sportu akademickiego. Od 1959 federacja zajmuje się organizacją Uniwersjad letnich i zimowych. Polska w FISU jest reprezentowana – od roku 1959 – przez Akademicki Związek Sportowy.

kazan-palac-rosja

Pałac w Kazaniu

Kazań (ros.: Казань, tatar. Qazan, Казан) – miasto w Rosji, stolica Tatarstanu, leżące przy ujściu Kazanki do Wołgi (Samarski Zbiornik Wodny). Liczy 1,14 mln mieszkańców

Letnia Universiada w Kazaniu 2013 judo medale

Medale Letniej Universiady w Kazaniu 2013

 

Z okazji Letniej Uniwersjady Centralny Bank Rosji przygotował specjalne monety. W serii znajduje się sześć okolicznościowych monet. Te, które widzicie na zdjęciu są o wartości 10 rubli, co w przybliżeniu daje około 1 zł. Wykonane są ze stali oraz mosiądzu. Inne cztery monety z tej specjalnej serii powstały ze srebra oraz złota.

Letnia Uniwersjada w Kazaniu 2013 monety